Описание:
Не успях да намеря много информация на български за GPT и MBR и затова реших да преведа малко от тази на английски. Нарочно не съм превеждал някой от изразите или абревиатури понеже мисля, че по-скоро ще се срещат на английски от колкото на български и се надявам да избегна ненужно объркване. Ще сложа една таблица най-отгоре (за по-нетърпеливите)която обобщава предимствата и недостатъците им.
Общи характеристики:
GPT |
MBR |
Supports creating up to 128 primary partitions |
Supports creating up to four primary partitions and more inside extended partitions |
Partition size is much larger. Windows limits GPT file system to 256TB. |
Supports maximum partition size of 2 TB.
|
More reliable because of the replication function and the CRC (Cyclic Redundancy Check) protection of the partition. |
Less reliable. |
Uses 16-bit GUID (Global Unique Identifier) to identify partition types |
Uses 1-bit partition type code to identify partition types |
Stores critical GPT data structures twice on the disk to improve odds of successful recovery |
Stores critical data structures only once on the disk |
Data disk support only for x86 OS |
Boot and data disk support for x86 OS |
Boot and data disk support for x64 OS |
Boot and data disk support for x64 OS |
Дялове в твърдия диск
Твърдият диск може да се разделя на различни по големина и формат дялове. Има различни програми с които това може да се направи, но въпросът е как операционната система знае дяловата структура на дадения твърд диск? Тук се намесват MBR(Master Boot Record) и GPT(Guid Partition Table). Въпреки че тези два дяла са архитектурно различни те имат една и съща роля в управлението и подаването на информация за дяловете в твърдия диск.
Master Boot Record (MBR)
MBR е старият стандарт за управлението на дяловете на твърдият диск и все още се използва от много хора. MBR съдържа информацията за това как организират логичните дялове съдържащи дадена файлова система. Освен това в него се намира функция която служи за стартиране на записаната операционна система.
С този тип архитектура твърдият диск може да се раздели на четири главни дяла. За де се направят повече дялове, можете да смените четвъртият дял да е „extended partition“ и ще можете да направите повече под-дялове в него. MBR съхранява информацията за адресирането в блокове с размер 32-бита и за това всеки дял може да има големина не повече от 2TB.На картинката в дясно е показана типична архитектура на MBR твърд диск.
Главни недостатъци както споменахме има в ограничението както на броя на дяловете така и в размера им. Второ в MBR е единственото място в което се намират данните за всеки дял на твърдия диск и ако това място се повреди по някакъв начин целият твърд диск става не четим.
GUID Partition Table (GPT)
GPT е част от UEFI(Unified Extensible Firmware Interface)стандарти. Той работи като ползва глобални уникални идентификатори (GUID) за дефинира даден дял от твърдият диск. Като част от UEFI стандарта, UEFI-базирани системи( катo изискване за Windows 8 Secure Boot feature), е задължително ползването на GPT. На теория с GPT могат да се направят безброй много дялове въпреки, че на повечето операционни системи има ограничение от 128 дяла. За разлика от MBR големината на дяловете(ползва 64-битово LBA адресиране) в GPT може да достигне до 9,44ZB (1 ZB = 1 милиард TB). За Windows големината на дяла е до 256 TB.В дясно е показана типична схема на GPT.Както се вижда в диаграмата е показано, че в началото на диска има главно GPT и в края има резервно. Това е една от главните разлики и предимства на GPT пред MBR. Резервният GPT Header се ползва при загуба или повреда на предния. Също така съдържа CRC32 checksums, който проверяват за грешки или повреди в таблицата.
Поддръжка в различните ОС
Intel Macs използват GPT по подразбиране и по принцип без използване на някакви хакове и шашми не може да се инсталира Mac OS X на MBR система.
Linux като цяло поддържа GPT, но най-вероятно ще ви трябва GRUB 2 както и да си направите BIOS Boot Partition в който да се съдържа GRUB’s second-stage code. На места из нета се споменава и че LILO, gdisk и GNU Parted също работят с GPT.
За Windows само 64-битовите версии (Windows XP и нататък) се стартират от GPT диск. Ако си взимате лаптоп с 64-битов Windows, най-вероятно се използва GPT. За Windows 7 и по-ранни версии конфигурацията по подразбиране ще е MBR а не GPT.
Моето заключение:
Въпреки че очевидно GPT е по-надежден за мен лично като средно статистически потребител няма особено значение дали ще съм с GPT или MBR. Тези предимства които има GPT сякаш са насочени повече за наистина големи сървъри с голям приток на информация. Най-вероятно в близкото бъдеще GPT може и да се наложи пред MBR заради постоянният растеж на информация.
Допълнителни сайтове за информация:
На български:
http://alekz.sistemite.com/mbr-vs-gpt/
На английски:
http://www.petri.co.il/gpt-vs-mbr-based-disks.htm
http://www.partitionguru.com/seo/MBR-or-GPT.php